Uudet sivut osoitteessa: hernesaariseura.fi

Asukasyhdistys toivottaa Hernesaaren ravintolamaailman tervetulleeksi

Hernesaarenranta

Munkkisaari-Hernesaari-seura ry toivottaa Hernesaaren kärkeen tulevan Hernesaaren Ranta -nimellä kutsuttavan ravintola- ja viihdealueen tervetulleeksi. Ranta on ollut vajaakäytöllä ja on hyvä, että sinne saadaan lisää toimintaa.

Kiinteistölautakunnalle jättämässään oikaisuvaatimuksessa seura kuitenkin korostaa, että ranta-alueen siisteydestä on huolehdittava myös varsinaisen vuokra-alueen ulkopuolella ja huomiota on kiinnitettävä myös esimerkiksi siihen, että kävijät mahtuvat Hernesaareen kulkevan bussin 14 kyytiin (se on usein täynnä jo nykyisinkin).

Helsingin Uutiset haastatteli aiheen tiimoilta yhdistyksen sihteeriä Niko Lipsasta.

Kuvassa Hernesaaren vesibussilaituri, jonka ympäristöön Hernesaaren Ranta -konttiravintola-alue on tulossa.

Kirjoita kommentti

Sinun pitää kirjautua sisään kommentoidaksesi.

MUHEIRA.FI

  • Muheira.fi oli Munkkisaari-Hernesaari-Seura ry:n ylläpitämä kaupunginosasivusto. Näillä sivuilla on sivuston arkisto vuosilta 2006–2016 (vuodet 2017 ja 2018 valitettavasti puuttuvat).
  • Asukasyhdistyksen nimi on nykyisin Hernesaari-seura ry ja sen uudet sivut ovat osoitteessa:
  • hernesaariseura.fi